U Uzbekistanu, nevesti se poklanja raskošna venčanica, a posle venčanja izlaže se u kući u kojoj venčani par živi, da bi gosti mogli da joj se dive. Nema skromnih venčanja u Uzbekistanu – liste gostiju broje i više od 400 zvanica, a prosečno venčanje košta oko 20 hiljada dolara. Prošle godine, vlada je predložila mere za ograničavanje ekstremnih troškova venčanja.

Savremena južnokorejska venčanja su spoj zapadnog i tradicionalnog uticaja, a na ovoj fotografiji vidimo savremenu korejsku nevestu. Pošto su tradicionalna venčanja u Koreji sve manje zastupljena, mladi parovi se često odlučuju da polože svoje venčane zavete na masovnim svadbenim ceremonijama.

U Kambodži, neveste nose tradicionalnu svilenu haljinu zvanu “sampot”, koja je često upadljive boje sa bogato tkanim detaljima i prenosi se iz generacije u generaciju. Različiti stilovi, boje i tkanine ove tradicionalne venčanice, koristile su se za označavanje društvene klase neveste.

Ponekad se neveste u Kambodži opredeljuju za venčanicu inspirisanu zapadnjačkom kulturom, unoseći elemente tradicionalne kulture, kao što su komplikovani ukrasi za glavu i detalji od čipke.

Tradicionalna haljina kavkaske neveste ima krznenu kapu i tešku podsuknju, kako bi mladi bilo toplo na veoma niskim temperaturama.

U indijskoj kulturi, neveste nose šarene, vesele i veoma ukrašene haljine koje se zovu “lehengas”. Mlada nosi jednu takvu haljinu za ceremoniju, a drugu za svadbenu svečanost, a ruke i noge su joj ukrašene simboličnim crtežima i ornamentima od kane.

Naslovna fotografija: instagram.com/ourlifestylechoices

Brankica Milošević

Comments