Naravno da možete i treba da mu pomognete – ali samo ako traži pomoć, ako se žali da nešto ne razume. Nemojte raditi umesto njega, pomozite mu da shvati, preslišajte ga kad nešto uči, toliko je dovoljno.

Ako učitelj ne voli vaše dete, to je problem koji ne treba zanemarivati. Probajte da prvo razgovarate s učiteljem, zatim s direktorom, ako nema poboljšanja, prebacite dete u drugo odeljenje, ili u drugu školu. Ne treba dete izlagati stalnom stresu zbog negativnog stava učitelja.

Pubertet je najteži period u životu vašeg deteta, koji počinje između 12. i 14. i traje do 15-16. godine. To je vreme složenih psihičkih i fizičkim promena, u kome se javlja hormonalni disbalans, psihološki problemi, umor. A upravo u to doba deca su najizloženija školskim zahtevima i stresu – polažu završne i prijemne ispite i opredeljuju se za buduće zanimanje. Oni realno, za to nisu spremni i ni izdaleka zreli. Ukoliko poznajete svoje dete, pomoći ćete mu da se usmeri u skladu sa svojim sposobnostima, a generalni savet je – ostavite dete na miru. Pomozite mu kad traži, pružite mu razumevanje i podršku i ne uznemiravajte se zbog ocena i zbog budućnosti. Ovo je košmaran period i vaš zadatak je da ne otežavate – neka prođe što je mirnije moguće.

deca 1 Ne dozvoli da ti škola upropasti dete

Ne treba da se sukobljavate sa politikom škole – jer ćete izgubiti bitku. Kada vas zovu na razgovor i na sastanicma pričaju o prednostima svoje škole i o mogućnsotima koje deci pruža, ne protivrečite, saglasite se. I nastavite da radite po svome. Škola nije organizovana tako da bude najbolje za vaše dete, pa čak ni za nastavnike i upravu, nego za sistem.

Nije potrebno da insistirate na razvijanju detetovih talenata, ako ono ne pokazuje interesovanje. Ako je za nešto nadareno, u tome treba da pronalazi radost i ispunjenje, a ne izvor ambicije i pritiska. Ukoliko dete ne pokazuje nikakva posebna interesovanja, ne treba ni tragati za njima, jer ih možda i nema – i to je skroz normalno.

Najvažnije je da naučite da svoje dete prihvatate ne očekujući od njega ništa. Niji važno kako uči i kakve ocene ima, volite ga onakvo kakvo jeste i šta god da radi. Taj zadatak će biti sve teži, što je dete starije, ali to je vaš posao. Da biste mogli da ga obavljate dobro, potrebno je da i sami sebe prihvatate i volite.

Izvor fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments