Koncept kazne i nagrade sputava unutrašnju motivaciju i kanališe svaku ljudsku razmenu na nivou ega, a ne na nivou bića. Razgrađivanje ovog koncepta zahteva ozbiljan i opsežan rad na sebi, da bi se došlo do samoostvarenja, do onoga što nam je neophodno da radimo, da ispoljimo i doživimo, da bismo bili kompletna ljudska bića, koja integrišu trajne vrednosti i više ciljeve, umesto materijalističke orijentacije na sopstvenu korist. Zahtev da budemo humani, da pomognemo onima kojima je pomoć potrebna, obraća se zakržljalom delu naše svesti i ako smo skloni preispitivanju, često ćemo utvrditi da neko “dobro delo” činimo namerno i namenski, da bismo se osećali kao dobrotvor, da bismo sami sebi mogli da kažemo kako smo dobri i humani – iako smo u toj računici zapravo jeftino prošli. Kupili smo samopoštovanje za stotinak dinara neke humanitarne pomoći. Ali ako smo skloni preispitivanju, onda smo već i sami pronašli da u suštini mnogih naših problema leži natovljeni ego, odrastao na konceptu kazne i nagrade.
Ego mora da se hrani i da raste i osnažuje se, jer se uz pomoć njega orijentišemo i definišemo u realnosti. Ali da bismo mogli da ga prevaziđemo i da ga zaobiđemo kad nam smeta, ta hrana treba da bude kvalitetna i zdrava – organska. Zdrava hrana za ego je osećanje postignuća, ali ne zato što smo bolji od drugih, nego zato što smo uspeli u nečemu što nam je bilo teško ili smo napredovali u nečemu što uopšte nismo umeli. Zdrava hrana za ego je i vrednovanje sopstvenih talenata i specifičnih sposobnosti – ako nam nešto ide lako i dobro, ne treba to da uzimamo zdravo za gotovo i tražimo postignuće samo u onome što nam je teško i naporno, već treba da cenimo svoj dar i da se njime služimo da oplemenimo svet, kao i sopstveni život. Takođe treba da razmislimo i o samokažnjavanju, koje je često način da osetimo da smo se iskupili ili da smo nešto učinili, iako suštinski ništa nismo uradili, samo smo sproveli nad egom psihološki trik i ni u čemu nismo napredovali, jer ništa nismo naučili.
Duboko je uvrežen koncept nagrade i kazne i zato ga treba temeljno preispitati i vrlo oprezno koristiti u roditeljskoj praksi.
Zapratite svoj omiljeni magazin na Youtubeu, Instagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu!
Izvor fotografija: www.be-glow.com, www.ohbeautifulworld.com
Aleksina Đorđević