Trudnoća zaista menja vaš mozak
Sigurno ste čuli za mamneziju, što predstavlja zaboravljanje koje žene doživljavaju u trudnoći. Ali možda niste znali da se ženin mozak skupi u periodu kasne trudnoće i da se ne vraća u standardnu veličinu čak i do šest meseci nakon porođaja. Šta utiče na to još nije dovoljno istraženo, ali moguće da je to rezultat strukturalne reorganizacije koja se dešava u ovom periodu. Takođe, žene u ovom periodu postaju osetljivije na facijalne ekspresije poput straha i besa.
Nerođene bebe mogu da osete mamino raspoloženje
Istraživanja su pokazala da bebe prave više pokreta kada njihova mama recimo gleda tužan film. Teško je doduše odrediti da li dele mamin entuzijazam povodom filma ili su već naučili da reaguju na mamine emocije.
Ćelije vaše bebe žive u vašem organizmu i nakon porođaja
Trudnoća vas menja mnogo više nego što možete da zamislite. Od početka trudnoće pa do daljnjeg, nosićete mali deo bebe sa sobom, jer će vam fetalne ćelije cirkulisati u vašoj krvi. Ovo je i dobro za telo žene, jer može da posluži ženi da popravi neka oštećenja u njenom organizmu. Međutim s druge strane i vi nosite u svom telu neke mamine, pa čak i babine ćelije.
Lenka Gatić