Svedoci su tu da potvrde ono što mladenci izjavljuju i da zajedno sa njima potpišu zapisnik o obavljenom predbračnom ispitu. Na tri svete liturgije, koje prethode venčanju, sveštenik oglašava buduće venčanje i pita crkvenu zajednicu da li neko ima da iznese neku informaciju koja predstavlja prepreku sklapanju braka i ako ima, da dostavi u pisanom obliku u kancelariju parohije.

Prema crkvenim pravilima, prepreke za brak, odnosno uslovi, koje mladenci treba da ispunjavaju, su sledeći:

Mladoženja mora imati punih 16, a mlada punih 14 godina.

Budući supružnici ne smeju da budu u krvnom srodstvu po pravoj liniji, bez obzira na stepen srodstva.

Takođe, ne smeju da budu kumovi.

Budući supružnici ne smeju da budu u srodstvu po usvojenju do drugog stepena.

Mladenci ne smeju da imaju više od 3 prethodna braka. Pravoslavna crkva priznaje crkveno venčanje, ali i razvod, koji je moguć najviše 4 puta. Broj građanskih razvoda u ovom slučaju se ne uzima u obzir.

Kada je razlika u godinama između budućih supružnika veća od 15 godina potrebno je tražiti posebnu dozvolu od nadležnog arhijereja.

Predbračni ispit mora biti obavljen od šest do tri nedelje pre datuma venčanja, a venčanje bi trebalo zakazati barem mesec dana ranije.

O izvršenom predbračnom ispitu dobija se pismena potvrda koja se predaje nadležnom svešteniku mladoženje i na osnovu te potvrde, sveštenik može da obavit venčanje. Potvrda je važeća 6 meseci.

Izvor fotografija: instagram.com/authenticlovemag

Brankica Milošević

Comments