Da, da, kad o nečemu izričemo sud, to zapravo ne govori o tome čemu sudimo, nego o nama. Samo, nije svako iznošenje mišljenja sud. A o svemu valjda imamo neko mišljenje.

Kad posao traži da nešto ocenimo i procenimo, to je profesionalno mišljenje, kompetentna ocena, koja vredi onoliko koliko vredi naše znanje, upućenost, iskustvo i praksa.

Životno iskustvo nam dozvoljava da izričemo i sve ostale sudove, ocene, stavove i mišljenja, o svim ostalim stvarima, bez obzira koliko smo u njih upućeni i kakve su nam kompetencije.

Zato ono što govorimo o nečemu, zapravo govori o nama.

Koliko će naše mišljenje i ocena biti istiniti ili barem tačni, zavisi od toga koliko nam je stalo do istine, koliko živimo u istini, koliko smo oslobođeni od sopstvenih zabluda i predrasuda.

Istina se naravno, razlikuje od tačnosti.

Ono što je tačno spada u domen logike i činjenica, a ono što je istinito, logici i činjenicama je često potpuno nedostupno.

A ono što ponekad objedinjuje istinu i tačnost, dajući nam svu moguću objektivnost u proceni, jeste zdrav razum.

Koliko zdravog razuma imamo, toliko smo u stanju da odvojimo činjenice od intuitivne spoznaje, a toliko smo u stanju i da ih spojimo.

I to je ono što donosi iskustvo.

stock footage happy young woman thinking positive thoughts smiling at camera Sve što kažeš, to si ti

Koliko smo u stanju da istinito ocenimo sebe, toliko ćemo moći i sve drugo.

Ako se osećamo pozvani da stalno saopštavamo svoje mišljenje, utoliko ćemo biti oprezniji u izricanju ocena i sudova.

Kad se mnogo i stalno bavimo iznošenjem mišljenja, to znači da mnogo promišljamo, a kad se vrlo dugo i duboko bavimo promišljanjem, uvek se vraćamo na početak, na same sebe.

Nastupam iz svoje realnosti i ono što možda drugi prepoznaju kao objektivno, najvećim delom je potpuno subjektivno.

Proizašlo iz mog iskustva, moje istine, mog sveta.

A moj svet nalazi se unutar sveta moje porodice, zajednice, kolektiva, supkulture, a oni su unutar šire društvene, državne, svetske, planetarne i kosmičke realnosti.

Koliko istine protiče neiskrivljeno kroz sve linkove od moje do kosmičke realnosti i obrnuto, toliko je ono što iznosim kao svoje subjektivno mišljenje, prepoznato kao objektivno.

Globalna mreža kroz koje protiču terabajti informacija u svim pravcima neprekidno linkuje svaku pojedinačnu i kolektivnu realnost, koje odražavaju kosmičku promisao u svakom segmentu.

U kosmičkim zakonima nema rupa kroz koje možemo da se provučemo, da iskrivimo činjenično i da neistinito prikažemo kao istinito. Iako izgleda da se upravo to stalno dešava, iako deluje kao da iskrivljenja i neistine apsolutistički vladaju svetom, to je samo kvalitet slike koji nije toliko do emitera, koliko do prijemnika. Inače uopšte ne bismo bili u stanju da prepoznamo iskrivljenja i neistine, kako sopstvene, tako i sve ostale.

Potpuno čistih, vrhunskih emitera nepodložnih iskrivljenjima nema mnogo. Više je onih drugih, zamagljenih, skučenog izbora programa, prepunog smetnji, šumova i nestabilnosti.

Čisti prijemnici zato imaju ograničen protok na mreži.

Možda to nije baš najtačnije objašnjenje u tehničkom smislu, ali je istinito.

Takođe, između čistih i prijemnika sklonih iskrivljenju, nalazi se mnogo prijemnika na nekom stupnju razvoja sopstvene tehnologije, koji upravo rade na kristalizaciji prijema, ili podležu zamagljivanju.

U tom smislu, ogromna je odgovornost pojedinačnog prijemnika, u odnosu na ono što će reemitovati, reflektovati ili prikazati kao originalno i autentično.

S obzirom na povezanost svih onih krugova unutar krugova, globalnom mrežom neselektovanih informacija, najvažnija je svest o uticaju. Pojedinačno utiče na globalno i obrnuto. Reklo bi se da pojedinačno ima veoma mali i ograničen uticaj u odnosu na snagu povratnog globalnog uticaja, ali i to je samo iskrivljena slika realnog.

Kao pojedinac, odgovorni za održavanje i napredak sopstvenog prijemnika, ne možemo biti globalno objektivni, ali dovoljno je da budemo subjektivno istiniti, da bi naše mišljenje imalo objektivnu vrednost. Da bi tu vrednost detektovali, dešifrovali i primili ostali prijemnici podešeni na istu frekvenciju. Ili prijemnici koji se još uvek šteluju, pa u menjanju frekvencija slučajno uhvate tu našu.

I kad procenjujemo, analiziramo i obrazlažemo nešto van sebe, mi se zapravo služimo sopstvenim instrumentima, čiji kvalitet zavisi samo od kvaliteta našeg sopstva.

Zato sve što kažemo, govori o nama. I zato je dovoljno da živimo istinito u sopstvenoj realnosti – ona autorizuje naše mišljenje, koje neki prijemnici prepoznaju kao autentično, a neki drugi kao reemitovanje fragmenata drugih realnosti.

Prosto, onoliko koliko smo u stanju da budemo istiniti u odnosu na sebe, toliko je istinito i ono o čemu govorimo.

Aleksina Đorđević

Comments