Deca su omiljeni učenici svojih roditelja i nalaze se na prvom mestu!
Vaše planove i dnevne obaveze organizujte tako da uvek imate vremena za svoje dete, da ga spremite za vrtić, obavezno mu pripremite obrok, a posle završetka radnog dana da stignete da se poigrate sa njim i obnovite gradivo.
Iako vam se škola čini daleko i mislite da nije vreme da počnete sa učenjem, varate se. Navika je čudna stvar, zato počnite da navikavate decu još od malih nogu da drže knjigu u rukama.
Štivo će se kasnije promeniti, ali navika će ostati ista.
Čitajte detetu! Čitanje je najvažnija stvar koju možete učiniti svom mališanu, jer ćete na taj način u njemu probuditi strast za čitanjem. Dete voli da istražuje i da oponaša svoje roditelje, pa tako često vidimo dete koje ponavlja stvari koje je njegova mama radila.
Iskoristite prednost i iskustvo koje imate i poklonite detetu nešto najlepše, a to je glad za znanjem.
Pričajte mu! Pričajte bajke, pričajte o budućnosti, o nekim normalnim i detetu nenormalnim stvarima. Na svako pitanje dajte odgovor, ma koliko to čudno zvučalo, najgore je ostaviti dete bez informacije i odbiti ga. Odbijanje je znak nesaradnje i neuspeha.
Pokažite mu praktično! Osmislite razne kreativne igre, jer je tako učenje bolje i brže. Ukoliko učite matematiku, brojite čokoladice na polici ili ga motivišite nekom novom igračkom ukoliko odradi zadatak.
Naučite svoje dete bude donekle nezavisno. To podrazumeva da samostalno obavlja radnje u kupatilu, pere ruke i oblači se.
Nije lepo razmaziti dete, jer ono postaje pasivno i ne javlja se želja za napredovanjem.
Uporedo sa razvijanjem mentalnih sposobnosti, moraju se razvijati i psihičke. A pored zadovoljavanja osnovnih potreba, postoje i mentalne aktivnosti koje moraju biti na zavidnom nivou.
To su: prepoznavanje jednostavnih oblika i boja, memorisanje pesama, pokazivanje interesovanja za priče i pesme, uočavanje štampanih znakova i simbola, izražavanje misli i ideja i crtanje.
Izvor fotografija: yumama.com
Violeta Stojanović