Novogodišnje radosti su definitivno rezervisane za decu. Naša radost je u tome da im priredimo radost, kako god umemo. A umemo. Roditljska moć u usrećivanju sopstvenog deteta prilično je velika i traje barem do puberteta. Od ulaska u nezgodne godine, raste nam moć da svoju decu nerviramo i blamiramo, naročito kad nam uopšte nije jasno zašto ih nerviramo i blamiramo.
Uživajte mame, dok ste svemoćne! Dok vam deca upućuju one osmehe čistog obožavanja i trče vam u zagrljaj, dok vole da ih držite za ruku kad idete ulicom i dok imaju želje koje možete da im ispunite. Kao recimo, kićenje jelke.

O da, znam. Nije to samo, izvučeš jelku iz kartona, okačiš ukrase, nabaciš srmu i lampice da svetli i gotovo. Da bi mama napravila čaroliju, ima da se naradi. O čemu deca nemaju pojma, a i ne zanima ih.

Ako su baš mali, poduhvatićete se toga dok spavaju, da vam ne smetaju. Ako su malo stariji, želeće sami da kače ukrase, pa ćete imati jelku načičkanu ukrasima dokle su dečije ruke mogle da dohvate. Posle ćete preurediti, kad dete zaspi, a ono neće biti razočarano što ste korigovali njegov rad, nego će biti očarano. Deca se uče lepoti.

Kad dovoljno porastu, moći će da vam pomognu i svakako treba da insistirate da vam pomognu, iako će ih mrzeti. Voleće da ređaju ukrase ili da se bave dekorisanjem po kući i umeće to da urade sa merom i ukusom, ali treba da vam pomognu i u svim onim dosadnim i napornim pripremama.

okicena jelka Mama, kad ćemo da kitimo jelkuuu?

Dakle, prvo treba odlučiti gde će jelka da stoji. A to možda nije isto mesto kao prošle godine, jer ste upravo shvatili kako možete da napravite praktičniji razmeštaj da jelka nikome ne smeta i da prostor ne bude pretrpan. Angažujte dete da vam pomogne u pomeranju fotelja, skidanju paučine, brisanju prašine i usisavanju, jer to je verovatno ono što ćete uraditi pre nego što uopšte izvučete jelku iz kutije.

Ako kitite živu jelku, imate još više posla i morate predvideti i svetlost i zalivanje i opadanje iglica i vreme koje jelka može da podnese okićena u saksiji, a da ne ugine. Ja sam prešla na plastične, koje sam istinski mrzela, kad sam negde pročitala da živa jelka ispušta onaj divan miris kad je unesete u kuću i smestite u odgovarajuću posudu, zato što je pod stresom – kao da oseća strah i pati. Ne morate da se primate na ezoterična otkrića, ali plastična je svakako praktičnija. Kažu još i da po feng šui pravilima (koja su se mnogima već popela na glavu koliko su zahtevna i detaljna) jelka pojačava energiju onog dela stana u koji ste je stavili. Pa sad, vi vidite gde vam je ćoše ljubavi, a gde para, pa je malo šetajte po stanu. Ili okitite dve. E, da, kažu i da valja jelku okititi i nekom novčanicom.

Pokloni pod jelkom su obavezni, barem dok su deca mala, a deca će već i sama shvatiti da ih ne donosi Deda Mraz. Nemojte biti tužni što im se ruše iluzije, vaša moć da ih usrećujete biće dovoljno dugo, dovoljno jaka.

Aleksina Đorđević

Comments