Mame, tate, probudite se! Opasnost vreba u svakom trenutku.

Ako pretpostavimo da vaše dete koristi kompjuter vreme je da se zapitate. Veoma često se srećemo sa internet zlostavljanjem. Umesto što im dozvoljavate da provode vreme za kompjuterom, upišite decu da treniraju nešto. Ipak, jednostavno im ne možete zabraniti nešto od čega su ljudi u savremenom svetu postali zavisni.

Smislite nešto što će ih odvući od tog začaranog kruga i na taj način obogatite društveni život svog deteta.

Dakle, evo šta treba svaki roditelj da radi ako njegovo dete provodi sate i sate za kompjuterom.

Prvi korak je da roditelji budu svesni koliko su rasprostranjeni sajber nasilnici. Nekad smo mislili da treba zaštititi decu od opasnosti koja vreba napolju, a i kod kuće.

Slika 14 Kako da zaštitite decu od sajber nasilnika?

Sajber nasilnici su najzastupljeniji kod srednjoškolaca, ali prave put i u mlađi svet. Oni veoma često izazivaju bol kod dece, koji se zasniva na verbalnom vređanju, a jedna od grešaka roditelja je to što ne uzimaju za ozbiljno žaljenje i dolazi do maltretiranja na prvom mestu. Ipak, dešava se da deca to rade krišom i na svoju ruku. Većina nasilničkog ponašanja na internetu proizilazi iz neznanja deteta i zahvaljujući nesvesnom stanju u kojem se maloletnici nalaze. Radoznalost dece je često glavni krivac, koji ih odvede na krivi put. U ovom slučaju se ispostavilo da je istinita misao: “Radoznalost je ubila mačku”.

Predstavljamo vam neke od načina da zaštitite decu od sajber nasilnika, u svakom trenutku i prostoru. Roditelji treba da povremeno proverevaju svoju decu, što ne predstavlja kontrolisanje, već samo dobro roditeljstvo.

Razgovarajte sa svojim mališanima o mogućnostima koje im pruža internet i za šta on služi. Naravno da treba i da ih zabavi, ali prvenstvena funkcija treba da bude obrazovna.

Slika 2 Kako da zaštitite decu od sajber nasilnika?

Ako vaše dete ne govori o sajber nasilniku, ne znači da nije bilo povređeno. Pokrenite diskusiju na tu temu. Šta druga deca kažu na temu sajber nasilnika? Njihovi prijatelji? Sa kim se online dopisuju? Neka vaša deca znaju da ste svesni ovog novog “trenda”, da ste oprezni i da proveravate računar.

Nikada nemojte sa sigurnošću prihvatiti činjenicu da vaše dete zna da je ovo veoma opasno i pogrešno. Objašnjavajte s vremena na vreme i ponavljajte stvari. Budite jasni kada govorite o vrednostima.

Kopajte dublje! Kada se uverite da neka nepoznata osoba maltretira vaše dete, to je znak da je vreme da se alarm uključi. Informišite se preko školskih policajaca ili kontaktirajte policiju ako se nastavi maltretiranje.

Postavite jasna pravila. Neka vaše dete zna šta sme, a šta ne. Neka od pravila koja treba postaviti deci jesu da ništa ne postavljaju na sajtovima i nalozima na društvenim mrežama, jer može da dovede do posledica.

Sačuvajte dokaze ukoliko je bilo verbalnog maltretiranja i tako savetujte svoje dete. Recite detetu da ako dobije neku poruku od sajber nasilnika, sačuva i odštampajte je kao dokaz. Potrebno je identifikovati siledžiju.

Izvor fotografija: lifepressmagazin.com, 6yka.com, lifepressmagazin.com

Violeta Stojanović

Comments