Provodite sa svojim detetom kvalitetno vreme
Igrajte se sa svojim detetom (decom), to je kvalitetno vreme. Ponekad je to igranje pričanje priča, grljenje, gledanje crtaća i komentarisanje, ponekad je igranje lutkama, kockama, koficama, ponekad je izmišljanje neke avanture u šetnji kroz park, odlazak na sankanje, klizanje, vožnju biciklama… Neophodno je da imate sa svojom decom vreme u kome ćete biti posvećeni njima, deliti sa njima sadržaje, poklanjati im punu pažnju, animirati ih i aktivno učestvovati u svetu mašte. Igranje je najozbiljnija i najvažnija potreba deteta i kad u njemu učestvujete, osvežavate svoje kreativne potencijale i osnažujete i obogaćujete veze između sebe i deteta. Deca zaista najbolje uče kroz igru – a pored njih, setićete se kako se igri najozbiljnije predaje i mnogo ćete naučiti o roditeljstvu (kroz igru). To važi za malu, kao i za odraslu decu i tinejdžere – načini igre, pažnje i posvećivanja se menjaju, ali princip je isti.
Budite uzor
Deca uče od roditelja tako što ih posmatraju i upijaju. Ona preuzimaju naše modele ponašanja, zato vodite računa o svom ponašanju, radite na sebi, osvešćujte se – volite sebe, da bi vaše dete naučilo da voli sebe. Ako zahtevate od deteta da se ponaša na neki prihvatljiv način, a vi sami se u nekim situacijama ne ponašate tako – morate povući svoje zahteve i preispitati svoje motive i uzroke svog ponašanja. Kad vi osvestite i razrešite svoje konflikte i postignete integritet i doslednost, onda osvetljavate put svom detetu – i osvajate pravo da tražite i zahtevate od svoje dece ono što tražite i zahtevate od sebe. Ako ste smireni, ljubazni, pristupačni, rešavate probleme tako što ih razlažete i razmatrate dok ne shvatite suštinu, pristupate pomirljivo, stalo vam je do istine, tolerantni ste i nikoga ne osuđujete – vaša deca će te vrednosti usvojiti bez truda ili otpora.
Razgovarajte i objašnjavajte
Roditeljski zahtev nije zapovest i prevaziđeno je očekivati da deca budu poslušna i da se povinuju nečemu, samo zato što je roditelj to rekao, naredio, tražio. Deca zaslužuju objašnjenje, a davanjem objašnjenja im ukazujete pažnju i poštovanje. Ona možda ne razumeju sasvim ono što govorite, kad su baš mala, ali razumeju vašu spremnost da im izađete u susret, da ih uključite, da ih čujete i uvažite. Sve se može objasniti čak i malom detetu, na jednostavan način, koji će njemu biti blizak i prihvatljiv. Ne pokušavajte da sakrijete neke neprijatne istine od deteta, jer ono oseća, iako ne razume, da nešto nije u redu – bolje mu objasnite. Ako ste bolesni, uplašeni, tužni i dešava se nešto neprijatno u vašem životu, uputite dete u to, da ne bi, zbog svog snažnog osećaja (koji ostaje neiskomuniciran i potisnut) zaključilo da je ono krivo što vama nije dobro. Deca su egocentrična i to je način na koji rezonuju – oni su u centru svog sveta, pa su sigurno krivi za loše stvari koje se roditeljima dešavaju. Objašnjenja i razgovori ih razrešavaju krivice i ukazuju na to da roditelji imaju i neke delove života koji nemaju nikakve veze sa decom (to je vest za njih).
Pružite bezuslovnu ljubav
Nikada osuda, uvek razumevanje i podrška – kad vam se nešto ne sviđa i to ne odobravate, iskažite svoj stav, ali zadržite razumevanje, iskazivanje ljubavi i podrške. Dete mora da pravi sopstvene greške i stiče sopstvena iskustva, a vi ste tu da ga prihvatite, utešite i volite kad je povređeno zbog toga (a ne da mu kažete “lepo sam ti rekla”), kao i da srušite neke svoje predrasude i zbog deteta prihvatite ono što vam se ne sviđa i nije vam blisko. Poverenje i razmena opstaju na bezuslovnoj ljubavi i podršci, a to je najveći kvalitet roditeljskog odnosa, koji se sa godinama obogaćuje i produbljuje, jer postaje dvosmeran – kako deca rastu i sazrevaju, sve više i sama razumeju i podržavaju svoje roditelje, a to je neprocenjivo.
Fotografije: unsplash.com
Aleksina Đorđević