Neka deca nikad i ne pomisle da je Deda Mraz nešto više od lika iz crtaća i božićnih filmova, iako ti filmovi ne razotkrivaju, nego čuvaju mit. Prosto nemaju nikakav problem da realnost razlikuju od priče i bajke i da od prve shvate da im poklone za pod jelku kupuju roditelji, a ne neki debeli čikica u smešnom crvenom odelu, koga nikad nisu upoznali i koji sigurno i ne zna da su oni želeli baš taj poklon. A mama dobro zna da je dete htelo baš te lego kocke, baš taj vozić, baš tu Barbiku, loptu, kućicu… Čarolija ostaje u tome što se oni silno nadaju da će roditelji moći da im kupe baš to što su hteli i da do poslednjeg trenutka, dok ne vide poklone ispod jelke, taj naboj ne popušta. Kad malo odrastu, počnu da provaljuju i gde krijete poklone koje ste im spremili za Novu godinu, ako ih ne držite na poslu i donosite kući poslednjeg dana uz sve mere opreza. A tada vas provale da ste poklone sigurno čuvali na poslu.

Znam jednog dečaka kome se poseta Deda Mraza u vrtiću uopšte nije dopala, a pogotovu mu se nije sviđalo ono cupkanje na kolenu i slikanje, verovatno zato što je Deda Mraz bio neubedljivi tezgaroš, koji je očekivao da mu se deca raduju zbog onog što predstavlja. Taj je pokušao da odobrovolji dečaka i maštovito se dosetio da mu kaže zdravo, ja sam Deda Mraz, na šta je dečak odgovorio zdravo, ja nisam. Taj mali nije trpeo gluposti.

santa Kad saznaju da Deda Mraz ne postoji

Znam i devojčicu kojoj su drugari rekli da je glupa i da Deda Mraz ne postoji, tek kad je pošla u školu, pa je bila tužna. Nikad nije dovela u pitanje količinu deda mrazeva koju je sretala na ulici i u vrtiću i viđala na filmovima. Možda je mislila da je Deda Mraz nešto kao poštar i da svi oni donose deci poklone jer im je to posao, a možda je mislila da svi oni glume onog pravog Deda Mraza, koji nema vremena da se bakće po ulicama, vrtićima i filmovima, jer mora da spremi tolike poklone za toliku decu.

Ima nečeg dirljivog u detinjoj sposobnosti da tako veruje u bajku i uvek nečeg surovog u trenutku rušenja iluzije. Ta naivna,maštovita i emotivna deca obično tako i nastavljaju da uče – putem poverenja i razočarenja.

Takođe je dirljivo dete koje jedva govori, a jasno mu je da ta glupost oko Deda Mraza ne pije vodu i ne da se prevariti. To dete više zanima poklon nego neko magijanje oko poklona, a vrlo mu je jasno da se pokloni kupuju i da su roditelji ti likovi koji deci kupuju stvari. I poklone.

Valjda ta priča oko Deda Mraza i poklona koji treba zaslužiti, treba da treba da deluje vaspitno, da pripremi decu od najranijeg uzrasta da ništa neće u životu dobit stvarno besplatno, da čak i poklon za najhumaniji praznik na svetu treba da zasluže.

Mada mi se čini da je mnogo poučnije verovati da simpatični deka donese poklon, pozvoni na vrata, uruči ga mami i tati uz svoje pozdrave i otrči dalje da podeli poklone za drugu već zaspalu decu, a onda otkriti da je to sve vreme bila laž.

Otkriće da su te roditelji lagali, ma kako ta laž bila simpatična i prijatna, mnogo je bolja pouka od zasluživanja nagrade dobrim ponašanjem.

Aleksina Đorđević

Comments