Uživanje u šoljici kafe za mnoge predstavlja ritualni čin, dok neki tvrde da imaju organsku potrebu za kofeinom, naročito ujutru da bi se razbudili. Svaki ljubitelj kafe će znati da kaže kako kafa ima pozitivne efekte na ljudski organizam. Međutim, istraživanja pokazuju suprotno. I to naročito ako se radi o velikim količinama kafe koju unosite dnevno, recimo više od 3 šoljice.
Iako volite kafu, pročitajte neke od njenih štetnih uticaja na zdravlje, pa je makar svedite na šoljicu dnevno.
Povećava pritisak
Poznato je da oni koji imaju nizak pritisak, posežu za kafom, ne bi li ga podigli. Međutim, oni koji pate od visokog krvnog pritiska ne bi trebali da je piju, jer posle unošenja jedne šolje pritisak ostaje povišen i nakon 2 do 3 sata nakon ispijanja.
Izaziva glavoblju
Iako postoji mišljenje da kad nekog boli glava treba da popije kafu, to nije tačno. Naime, rezultati istraživanja su pokazali da kofein izaziva glavobolju i može dovesti do migrena.
Smanjuje plodnost kod žena
Istraživanja su pokazala da redovno uzimanje kofeina ispijanjem kafe, može da smanji mogućnost ženama da ostanu u drugom stanju za 27 odsto.
Štetan za dijabetičare
Kofein nije preporučljiv onima koji boluju od dijabetesa tipa 2, zato što nepovoljno utiče na metabolizam glukoze u organizmu.
Izaziva snažnije srčane kontrakcije
Dokazano je da odmah po ispijanju kafe srce proizvodi snažnije kontrakcije. Međutim, još uvek nije dokazano koliko štete ovo dugoročno ostavlja na organizam. Sigurno je jedino da to nije dobro za one koji već imaju srčane probleme.
Pogoršava simptome menopauze
Ženama u menopauzi kofein može da intenzivira ili pogorša sve prateće simptome poput: valunga, ubrzanog rada srca, nervoze…
Olivera Denčić