Neki sastojci koji se nalaze u hrani veoma su štetni i opasni po naše zdravlje. Oni se mnogo češće nalaze u prerađenoj i brzoj hrani nego u zdravim namirnicama, te je onda briga o tome šta jedemo opravdana. Istraživanja su pokazala da su određeni aditivi u hrani, kao i boje koje se dodaju određenim proizvodima, loši za naš organizam. Zapamtite, reč je o fosfatima.

Ovaj sastojak se dodaje hrani kako bi produžio rok trajanja hrani i piću, intenzivirao ukus i slično.

Prema poslednjim istraživanjima, kada se konzumira u velikim količinama, fosfat koji se nalazi u hrani može da dovede do ozbiljnog poremećaja rada srca, otkazivanja rada bubrega i na kraju smrti. Fosfati se prirodno nalaze u nekim namirnicama, posebno onim visokoproteinskim poput mesa i mlečnih proizvoda. Međutim ovi prirodni fosfati razgrađuju se u procesu varenja i ne predstavljaju nikakvu opasnost po ljudsko zdravlje.

S druge strane, industrijski fosfati se apsorbuju u organizmu. Oni se dodaju u mnogo većim količinama nego što bi organizam mogao da toleriše.

Dnevna dozvoljena doza unosa fosfata u naš organizam je 31mg, a ne bi trebalo da pređe 1,000mg. Samo jedna šolja mekinja sa voćem, mlekom i orašastim plodovima ima 868mg fosfata.

embedded processed food U zdravom telu: Štetni sastojci u hrani

Ovo uopšte nije naivna stvar imajući u vidu da je studija koja je obavljena na pacijentima koji imaju hronično oboljenje bubrega, pokazala da se 12% smrti dogodilo zbog povećanog nivoa fosfata.

Iako etikete na hrani pokazuju koje fosfate namirnica sadrži, recimo E 339 je oznaka za sodium fosfat, E 340 za kalcijum fosfat, a E 341 kalijum fosfat, ipak nigde ne piše koja tačno količina ovih supstanci se nalazi u određenoj namirnici.

Zabrinjavajuć je podatak da se od devedesetih količina fosfata u hrani udvostručila, kao i to da je ovakva hrana jeftinija i da se sve više koristi.

Briga o našoj ishrani je preduslov naše brige o zdravlju, zato obratite pažnju na to šta jedete!

Lenka Gatić

Comments