“Samo se opustite i dišite duboko”, koliko puta ste to čule? Verovatno čujete to svakodnevno, ali ukoliko ste jedna od žena koje pati od astme, nimalo vam nije lako da dišete.

Ukoliko imate astmu, vaši disajni putevi reaguju na raznu vrstu alergena, bivaju iritirani i otečeni i ukoliko se trudite da udišete i izdišete, moguće je da ćete krkljati, kašljati i osećati bol u grudima. Na kraju krajeva, astma može biti i smrtonosna.

Astma se ne može izlečiti, ali se lekovima može kontrolisati. Kao prvo, izbegavajte da dolazite u dodir sa alergenima koji vam izazivaju gušenje. Uobičajeni alergeni su duvanski dim, prašina, buđ i polen.

Kada vam doktor dijagnostikuje astmu, verovatno će vam prepisati određene medikamente, pa bi ukoliko planirate trudnoću bilo dobro da se posavetujete sa svojim lekarom, da li bi trebalo izmeniti prepisanu terapiju. Kada je reč o pogoršanju stanja tokom trudnoće, nema pravila. Trećini žena se stanje poboljša, trećini ostaje isto, dok se trećini žena stanje pogorša.

136630370 Na zdravlje: Astma i trudnoća

Međutim, ono što većinu žena zanima jeste da li će njihova bolest uticati i na bebu i da li će im preneti ovu bolest. Ukoliko vi ili vaš partner bolujete od astme, šanse su 1:3 da će dete oboleti. Ukoliko i vi i vaš partner imate astmu, šanse da će dete oboleti veće su, 2:3.

Astma je uobičajena pojava kod prevremeno rođenih beba i ponekad može da potraje i tokom školovanja, pa čak i do kraja života.

Lenka Gatić

Comments