Često mi dođu devojke u ordinaciju i žale se da im je izostala menstruacija i da imaju bolove u maloj karlici kao kad treba da dobiju menses ili imaju uz to i učestano mokrenje. Ubeđene su da imaju upalu jajnika ili mokraćnih kanala, a ispostavi se da je u pitanju trudnoća. Jednom mi je došla devojka koja se žalila da ima tumor u stomaku, a bila je u odmakloj trudnoći. Nije mogla da veruje, jer nije imala nikakvih drugih simptoma, a od prve menstruacije je imala neredovne cikluse koji su trajali i po šest meseci, pa joj nije bilo ništa neobično što mesecima nema menstruaciju.
Ne razumem zašto ne pomislite da možete ostati u drugom stanju kada već imate seksualne odnose. Bez obzira na to da li su vam ciklusi na 28 dana ili su potpuno neuredni, po nekoliko njih godišnje. To je logična i realna posledica seksualne aktivnosti, zar ne? I jedan jedini seksualni odnos može dati trudnoću.

U trudnoći se kod žene javljaju promene u organizmu zbog čega se trudnoća i zove drugo stanje. Ali, može da se desi da u ranoj trudnoći izostanu bilo kakvi simptomi, ili su tako diskretni da ih i ne primetite. Zato, svaki izostanak mensesa ili menses koji po bilo čemu izgleda drugačije, po svom trajanju – kraće traje, ili po količini – oskudno krvavljenje, treba da vas navede da se obratite ginekologu.

Dijagnoza trudnoće se postavlja na osnovu anamnestičkih podataka i objektivnog pregleda.

215 Dijagnoza trudnoće

Ukoliko imate bilo kakav problem, posetite svog ginekologa

Anamneza – podaci koje uzimamo od žene se odnose na datum prvog dana poslednje redovne menstruacije, kakvi su menstrualni ciklusi, da li je do tada bilo trudnoća, pobačaja i porođaja, da li boluje od nekih bolesti i da li ima značajnih bolesti u njenoj porodici. Ako je bilo ranije trudnoća, pitamo za njihov tok i ishod, a ukoliko je bilo težih operacija i bolesti, pitamo da li su praćene i kakav je bio ishod i da li žena uzima adekvatnu terapiju za osnovnu bolest. Promene koje se dešavaju u organizmu trudnice zovu se znaci trudnoće.

Naravno, kako u kliničkoj praksi postoji ultrazvučni aparat, sa abdominalnom i vaginalnom sondom, danas je moguće veoma rano ultrazvučno dijagnostikovati trudnoću, otprilike 3 nedelje posle seksualnog odnosa koji je dao trudnoću ili kako mi računamo sa 5 gestacijskih nedelja trudnoće, odnosno, izostankom mensesa od 7 dana kod ciklusa koji traju 28 dana. Tada možemo uočiti gestacioni mešak u materici i kroz dve – tri nedelje ponoviti ultrazvučni pregled kako bismo ustanovili i prisustvo embriona sa srčanom radnjom, odnosno tok rane trudnoće.

Ukoliko je prošlo nedovoljno vremena za ultrazvučnu dijagnostiku trudnoće, a žena ima sumnju i nestrpliva je, mogu se uraditi imunološki testovi iz krvi žene, koji se baziraju na utvrđivanju prisustva horionskog gonadotropina – HCG gravidne žene. Normlano, van trudnoće vrednosti HCG su do 5, a povišene vrednosti, naročito preko 100, su dokaz da se radi o trudnoći, mada nam ova metoda ne može reći i da li je u pitanju materična ili vanmaterična trudnoća, pa samim tim ultrazvuk je od svih superiornija metoda dijagnostike trudnoće. HCG je hormon koji se osim u krvi nalazi i u urinu gravidnih žena, pa možete uraditi i jeftin test na trudnoću iz prve jutarnje mokraće, koji možete kupiti u svakoj apoteci mada, iz naših iskustava, ima i lažno pozitivnih i lažno negativnih nalaza, pa ga eventualno možete uzeti kao prvu pomoć i za brzu orijentaciju, ali ne i kao siguran dokaz trudnoće.

Dakle, svaka seksualno aktivna žena u slučaju kašnjenja menstruacije ili bilo kog drugog tipa promene u menstrualnom ciklusu, treba da se javi svom ginekologu i otkrije o čemu se radi. Ne samo zato da otkrije trudnoću na vreme, već i zato što postoje i drugi razlozi koji spadaju u urgentna stanja, kao što je vanmaterična trudnoća, patološka trudnoća ili pojava cista i tumora na jajnicima koji zahtevaju ozbiljan tretman.

Posetite Clinicanovu, posetite naš Lifestyle vodič

Comments