Prethodni put smo vam otkrili neke od stvari koje se tiču uspavljivanja novorođenčeta i generalno navika bebe u ranim danima. Pogledajte ostale stvari i nadamo se da će vam pomoći u odgajanju svog deteta:
Za: Kratke nepke
Je l’ vaša beba starija od 6 meseci a i dalje spava nekoliko puta u toku dana i to po 20ak minuta? Podstaknite je da spava duže. Pokušajte da je održite budnom neko vreme kako biste je kasnije podstakli da spava duže. Možda vas nagradi dužim nepkama, koje će trajati po sat, dva svaka – i dužim i čvršćim snom tokom noći.
Za: Uspostavite rutinu
Postavite rutinu i držite je se, kada god je moguće. Pomozite svom malenom da bolje spava tako što ćete:
– Stavljati bebu da spava svaki dan u isto vreme.
– Izbegavajte kasne popodnevne nepke. Ako beba teško zaspi noću, stavite je na spavanje u toku dana (dremka) ranije ili je probudite mnogo pre vremena za spavanje.
– Neka spava u kolekvci i u toku dana kako bi osetio/osetila da i u tom trenutku ima san na koji je navikao/la.
Protiv: Stres
Kijanje, štucanje, uzdasi, grčenje – sve je to normalno za bebu. Čak i uznemirenost i plakanje mogu da znače da se beba uspavljuje. Čekajte pre nego što počnete da brinete kako bebi nije udobno ili da joj nešto fali. Naravno, ukoliko ste gotovo sigurni da je beba gladna, da joj je neprijatno i slično.
Za: Samostalnost
Nakon nekoliko nedelja, beba ne mora da bude čvrsto uspavana da biste je stavili u krevetac. Pospanost je dovoljna. Učićete svoje maleno da samo zaspi bez da bude ljuljano, bez pevučenja, hranjenja i slično. Ovo će joj pomoći da sama zaspi ako se probudi u toku noći.
Za: Mislite o bezbednosti
Ako beba zaspi na kauču, krevetu, podu, premestetite. To su mesta koja nisu sigurna za bebu. Uvek stavljajte bebu da spava na leđa kako biste sprečili sindrom iznenadne smrti. Sklonite ćebad, jastuke, plišane životinje i bilo šta mekano iz kreveca. Ne stavljate bebu da spava sa drugom decom ili kućnim ljubimcima.
Maja Luković