Ako možete da prisustvujete porođaju, učinite to. Ponesite aparat i napravite snimak, lakše će vam biti ako i vi radite nešto.
Prisustvujete rađanju svog deteta, pa to treba ovekovečiti!
I nemojte slučajno da padate u nesvest. Nemate prava na to. Imajte u vidu da se odvija savršeno prirodan proces, po utvrđenim bolničkim procedurama. Iseći će je, a posle ušivati, to je neizbežno prilikom takozvanog prirodnog porođaja.
Ona će imati neopisivo bolne kontrakcije, za koje lekari kažu da su slične napadu bubrežnih kontrakcija prilikom izbacivanja kamena. Slične, ali jače. Biće krvavo i sluzavo, ali to je prirodno. Vi ćete moći da posmatrate, a ona i beba će kroz to proći i doživeti svaki momenat intenzivno. Budite zadivljeni, a ne zastrašeni.
Popijte nešto za smirenje, ako imate preveliku tremu i ako mislite da postoji opasnost da ćete se obrukati.
Posle ćete moći da odete i da to procesuirate kao muškarac – da se napijete do besvesti sa prijateljima.
I obucite neku staru majicu ili košulju, jer će vas nemilosrdno pocepati, a ona neće biti zadovoljna ako je to vaša njena omiljena majica.
Imaćete nekoliko dana da odbolujete pijanku, dok ne izvedete svoj dvojac iz bolnice i započnete život prepun novih izazova.
U te nove izazove spada da osvojite svoje mesto oca i da ne dozvolite da vas odgurne u stranu pomoć koju pružaju bake, tetke, sestre i ostala sposobna ženskadija. Sve će one rado priskočiti, ali posle nedelju dana, više vam neće biti potrebne da okupate, povijete, nahranite i uspavate svoje dete. Sve to može otac, isto kao i majka. Pitanje hranjenja je rešeno na najbolji način ako beba doji, ali ako mora da se prehranjuje, što će se ustanovi već u porodilištu, moći ćete da odmenite mamu i omogućite joj da se odmori i oporavi od porođaja.
Za početak, mučiće je rana od epiziotomije, a ako se porodila carskim rezom, biće ne samo porodilja, nego i rekonvalescent. Neće moći da sedi, biće joj mučno dok ustanovi fiziološke funkcije, ali dojenje će moći da obavlja ležeći. Vaše je da posle toga podignete bebu i držite je da podrigne. Možete obavljati kućne poslove i uopšte sve čime ćete olakšati porodilji i bebi period adaptacije.
Novorođenče treba takođe da ustanovi fiziološke funkcije, imaće grčeve, koji gadno bole, budite sigurni, plakaće i kad je gladno i kad mu se spava i kad želi da promeni položaj i kad se susreće sa novim osećajima, a svi su novi. Neke bebe su nervoznije i osetljivije, neke mirnije i zadovoljnije, zavisi i od onoga što ćete kasnije prepoznati kao detetov karakter i od porođajne traume, ali i od preovlađujućeg roditeljskog raspoloženja. Ako se mnogo plašite, osećate se nesigurno i bespomoćno, beba će to reflektovati.
Ima očeva koji kompletno preuzimaju brigu o novorođenčetu, najčešće zbog teškog porođaja, koji je iscrpeo majku ili postporođajne depresije, koja varira od plačljivosti, bespomoćnosti, frustracije i nesnalaženja, do potpunog odbijanja svakog kontakta sa bebom. Takođe, ima takvih aranžmana u kojima majka ne želi da zaostaje u karijeri, pa se vraća na posao čim se malo oporavi, a otac uzima porodiljsko odsustvo i čuva bebu.
Nije potrebna nikakva ekstremna situacija, da vas natera da se afirmišete u ulozi oca, dovoljno je budete uključeni, da pratite i upoznajete svoje dete u svakom periodu odrastanja.
Mami će u neekstremnim okolnostima biti potrebno neko vreme, bar nekoliko meseci, da se oporavi fizički i još malo vremena da se emotivno i psihološki ponovo oseti kao žena.
Budite tu, da to prepoznate i da joj omogućite da u vama pronađe onog muškarca koga je odabrala da bude otac njene dece.
Aleksina Đorđević