Ukratko, udžbenici služe da vam isteraju gomile para iz džepa, a da bi knjižare i izdavači u dilu sa njima ravnomerno zaradili, svake godine se odlučuje koji će se udžbenici od kojih izdavača naručivati.
Taman ste se snašli za polovne knjige od prethodne generacije, a oni promene izdavača. Ako već imate iskustva, verovatno ste nabavili polovne udžbenike sa više strana, od dece koja idu u različite škole i već znate za trikove. Ovaj novi udžbenik od 800 dinara je isti kao onaj od pre tri godine, samo su mu promenili koricu i donekle, raspored lekcija. Pisci udžbenika se nisu promenili, a ni redosled reči u rečenicama svake lekcije. To prolazi i ne dozvolite da vas neko ubeđuje kako ne prolazi. Radne sveske ćete možda morati da kupite, ali možete i da ih fotokopirate. Neki nastavnici se bune, ne dopada im se da deca koriste fotokopirane radne sveske i udžbenike, ali ni vama se ne dopada da plaćate nove, ako ne morate. A ne morate.
Osim toga, skoro na svim časovima nastavnici najvažnije stvari diktiraju ili ih deca prepisuju sa table u sveske, a svaki odgovoran nastavnik reći će vam da je najvažnije ono što su zapisali, jer to je ono što treba da znaju.
Vrlo malo dece uopšte ume da koristi udžbenik i da podvuče ono što je važno, jer sistem učenja je takav da to nekako propuste da nauče – da naprave razliku od osnovnih informacija, koje prosto spadaju u opštu kulturu iz oblasti nekog predmeta i dodatnih informacija, koje produbljuju znanje tamo gde postoji interesovanje – za predmet, ili za bolju ocenu.
Prošlo je vreme kada je bilo sasvim normalno svake godine naručivati komplet novih udžbenika, makar radi uživanja u mirisu i izgledu novih knjiga.
Neki udžbenici jesu bolji od drugih, a dovoljno vam je da pročitate po neki pasus iz nekoliko lekcija, pa da shvatite da li je knjigu napisao pedagog ili naučnik i da li će vaše dete išta moći da razume, ili će ostati kao i do sada – sve najvažnije zapisivaće u sveske.
Sistem obrazovanja je sistem u kome neko zarađuje, a ne u kome se svi staraju da vaše dete nešto nauči na najprihvatljiviji način.
Aleksina Đorđević