Povijanje beba je praksa još od davnih dana. U današnje vreme, povijanje se praktikuje u mnogim delovima sveta. Međutim, vodi se debata o tome da li je povijanje dece dobro ili loše za njihovo zdravlje. Ume da bude zbunjujuće kada vam svaka osoba da drugačiji savet! Generalni koncezus je da je povijanje dece bezbedno kada se radi na pravi način!

Zašto bi trebalo da povijam svoju bebu?

Glavna zamisao koja stoji iza uvijanja deteta je da mu pomognete. Razmišljajte ovak: beba je sada u kompletno toploj, udobnoj, mračnoj, mirnoj atmosferi i okruženju. Ono što ona oseća u trćem trimestru je stegnutost i uzanost vaše materice kako je grli u različitim uglovima. Ona spava u toploj tečnosti. Kada se rodi, više nema osećaj sigurnosti. Sve to po rođenju zamene svetle prostorije, nepoznati zvuci, pelene i kolevka. Primetićete da, kada odmotate bebu, počeće da se migolji i uznemiriće se kada joj se udovi pomere i počne da plače.

Prednost povijanja i uvijanja bebe je da je umirite i podstaknete na spavanje, što je jako bitno tokom prvih, ranih nedelje neprespavanih noći! Pomaže bebi da se oseća sigurno i zaštićeno između dojenja. Međutim, ne morate da povijate bebu stalno. Nekada možete i da je ostavite samo u pelenici na svoje gole grudi. Ovo se naziva koža-koži i pospešuje zbližavanje isto koliko i dojenje.

Za i protiv povijanja

Postarajte se da ostavite prostora u predelu nogu kako bi beba mogla da pomera noge, barem malo. Generalno, bebe ostaju u fetalnom položaju sa rukama i nogama fiksiranim kada ih umotaju. Ne pokrivajte bebinu glavu jer može da dođe do pregrevanja, već koristite kapicu ako ste zabrinuti da će bebi biti hladno. Zapamtite da ne umotavate bebu sa rukama ka dole ako planirate da dojite, jer bebe često pokazuju glad tako što stave ruke u usta. Ovo je, takođe, i osnovni način na koji bebe vole same sebe da uteše.

slika Novorođenčad i (pre)povijanje: Kako, zašto i koliko dugo?

Takozvana leptir ćebad za povijanje

Kako da povijam bebu?

Postoji mnogo načina i tehnika prepovijanja. Izbegavajte labavo povijanje, jer će ćebence spasti čim beba malo mrdne. O povijanju razmišljajte kao o uvijanju burita ili girosa – mora da bude dobro umotan sa strane ili ništa niste postigli! Što više vežbate, postaćete veštiji i saznaćete šta joj odgovara.

Najbolje ćebe je ono koje je toplo, ali ne toliko toplo da bebi bude prevruće. Pamuk je najbolji materijal. Klonite se debelih i pufnastih ćebadi. Mnoga ćebad su danas napravljena tako da sprečavaju bebu da pomeranjem samu sebe prekrije po glavi i spreči disanje. Postoje i vrećice za spavanje sa “krilima” koji se obavijaju oko bebinog stomaka i pod bebom.

Koliko dugo bi trebalo da prepovijam bebu?

Svaka beba je različita od samog starta. Nekim bebama je udovno čak i ako ih nikada ne povijate, a drugim bebama je ovo potrebno mesecima. Znaćete kada je pravo vreme da prestanete kada beba bude mogla da zaspi bez ćebeta oko sebe. Generalno se smatra da je beba prevazišla potrebu prepovijanja kad sama može da se okrene, što znači u nekom četvrtom, petom mesecu. Ovo znači da su savladale korišćenje ruku i nogu i da su sposobne da se okrenu na leđa ili stomak.

Tekst: Maja Luković

Comments