Većina mama kada uđe u deveti mesec svakodnevno očekuje prve kontrakcije i momenat kada porođaj kreće. U potpunoj neizvesnosti kada će taj dan doći, budući da se termin porođaja koji kaže ginekolog često ne poklapa sa stvarnim trenutkom. Međutim, ima trudnica čiji porođaj mora da bude indukovan iz nekih razloga vezanih za mamu ili bebu. U tom slučaju ginekolog može da zakaže termin porođaja, a indukciju može obaviti putem infuzije, ili jednostavnim ubacivanjem vaginalete.

Iznosimo vam nekoliko činjenica koje karakterišu indukovani porođaj.

trudnica1 Nekoliko činjenica o indukovanom porođaju

Porođaj vas ne može iznenaditi u kolima ili liftu

S’ obzirom na to da se sa doktorom unapred dogovorite kada ćete doći u porodilište, izbećićete one panične situacije, kada je “beba krenula”, a vi još niste stigli do bolnice.

Možete da se vratite kući, iako je zakazan porođaj

Žene kojima se indukuje porođaj najčešće dođu u bolnicu to jutro kada je zakazan porođaj. Međutim, ako je porodilište puno, prednost se daje spontanim porođajima, tako da će vas sigurno vratiti kući i zakazati novi termin.

Nećete besomučno hodati bolničkim hodnicima

Većina žena kojima se porođaj indukuje ne moraju da šetaju satima po bolničkim hodnicima, kako bi se dovoljno “otvorile” za porođaj. One uglavnom leže u krevetu priključene na CTG uređaj koji prati kontrakcije mame i srčani ritam bebe.

Porođaj može biti bezbolan

Ako se porođaj indukuje, trudnica ima vremena da primi epiduralnu anesteziju, pa da ne oseti bolne kotrakcije. Žene koje se spontano porađaju nekad ne stignu da prime istu, jer je porođaj uveliko počeo.

Olivera Denčić

Comments