Mada danas više razmišljamo o konzumaciji ovog delikatesa nego što nas interesuje odakle je potekao, mislimo da bi bilo interesantno da saznamo ponešto o poreklu ove poslastice kojoj retko ko može da odoli. Govorićemo o čokoladi u nekoliko navrata, o ranoj istoriji njenog nastanka, razvitku pravljenja čokolade, tome kako se doživljava i razlikuje u zavisnosti od kontinenta na kom se konzumira, kao i o njenim različitim ukusima.

Čokolada se pojavila pre 15 000 godina u prašumama Centralne Amerike gde klima stvara idealne uslove za gajenje biljke od koje se dobija čokolada – kakao drveta.

Kakao drvo su obožavale Maje u Centraljnoj Americi i južnom Meksiku gde se verovalo da je ova biljka božanskog porekla. Reč kakao je reč majanskog porekla i znači Bog hrane odakle je proistekao moderniji latinski naziv Theobrama Cacao, što znači hrana bogova. Maje su napravile posebno piće od kakao koje je bilo mešano sa kukuruzom i čilijem. Ovo piće su konzumirali isključivo tokom ceremonija ili je bilo spremano samo za versku ili društvenu elitu. Takođe su jeli i kaše pripremljene od kakaa.

chocolate1 Čokolada, naš najslađi greh

Asteci su na čokoladu gledali kao na afrodizijak

Asteci iz centralnog meksika su dosta cenili i pasulj jer su predeli u kojima su živeli (u više sušnim regionima i na višim nadmorskim visinima) bili prilično nepovoljni za gajenje drveta, te su morali dag a steknu kroz trgovinu i/ili tokom rata. Asteci su držali pasulj toliko visoko da su ga tretirali kao valutu – 100 zrna pasulja je moglo da kupi ćurku ili roba a porezi carevima su se plaćali u zrnu kakaa. Kao i Maje, Asteci su takođe uživali u napitku Kakaa koji su dobili iz sirovog zrna pasulja što je opet bio napitak koji je bio dostupan ili samo bogatima ili tokom velikih slavlja. Asteci su piće nazvali Xocolatl. Međutim, španski osvajači su imali poteškoće da izgovore ovu reč te su sam naziv prekrojili u reč Chocolat (čokolada).

Asteci su na čokoladu gledali kao na afrodizijak. Njihov vladar Montezum ispijao je čokoladu i do 50 puta na dan iz zlatnog pehara i često se citira: O, ovo božansko piće daje snagu i uništava zamor! Čaša ovog predivnog predivnog pića pomaže čoveku da bez hrane preživi dan!

Asteci su veličali Xocolatl više nego Zlato i Srebro do te mere da, kada je Montezuma 1519. poražen u bitci protiv Korteza, osvajači su prilikom pretraživanja njegovih odaja, umesto Zlata i Srebra pronašli ogromne količine zrna kakaa. Dakle, blago Asteka sastojalo se ne od vrednih metala već od zrna kakaa!

U narednim delovima Čokolade, saznajte o novim, interesantnim stvarima koje smo vam spremili!

Tekst: Maja Luković

Comments