Somelijer ili vinski stjuart je čovek koji se razume u vino. Neki kažu da je to zanimanje budućnosti.
Možda ovi vinski stručnjaci ne mogu spasiti svet, ali oni znaju pravu istinu serviranja vina na zabavama.
To je naizgled nevažna stavka, ali kada bolje razmislite videćete da je veoma važno u kojim čašama i na koji način se servira belo, roze ili crveno vino.
Somelijeri znaju da je čak i degustacija vina ozbiljan proces koji se sastoji iz nekoliko koraka. Prvi korak kod degustacije vina je vizuelni. Potom bi trebalo da se zavrti vino u čaši i pomiriše (čaša se drži na centimetar od nosa). Uzme se gutljaj vina, ali se još ne guta. Sledeći korak je progutati vino. Najvažnije za somelijera jeste da ima malo talenta i da mnogo voli vino.
Naša sfera interesovanja ovog puta vezana je samo za serviranje ovog prestižnog, veoma cenjenog pića.
Kažite gostima čime raspolažete
Kada gosti dođu najvažnije je lepo ih pozdraviti, a onda ih pitati šta žele da piju. Ukoliko je njihov odgovor “vino”, na vama je da im predstavite koja sve vina imate u podrumu. Navedite i koja je godina berbe, a i koji je proizvođač. Tako ćete ostaviti veoma dobar utisak i pomisliće da ste pravi znalac, a u krajnjem slučaju, misliće da se trudite da ih ugostite, što je i vaš cilj.
Otvorite vino
Otvaranje ponekad može biti veoma komplikovano, a najvažnije je sprečiti prskanje i prolivanje vina. Prizor je nimalo lep kada gosti gledaju kako se mučite sa čepom za otvaranje.
Degustacija, pa tek onda uživanje
Veoma je važno znati da se gostu odmah ne sipa puna čaša, već samo malo kako bi probao i procenio da li mu se vino dopada. Ne dozvolite da neko pije to što ste mu sipali samo zato što mora.
Vino se servira hladno
Ovo je činjenica koju morate ispoštovati po svaku cenu.
Znači, vino se ne pije toplo, osim ako je kuvano. Mora biti rashlađeno, pa je najbolje čuvati ga u podrumu.
Violeta Stojanović